Jak prawidłowo odczytać wyniki świadectwa
charakterystyki energetycznej ?

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera 5 głównych wskaźników, które określają właściwości budynku:


Wskaźnik EP
















Wyrażony także w postaci graficznej (suwak) wskaźnik określający wielkość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną budynku odniesioną do 1m² powierzchni użytkowej. Świadectwo zawiera także porównanie wskaźnika EP budynku z wartością referencyjną (porównawczą ) wynikającą z wymagań zawartych w przepisach techniczno-budowlanych. Mimo, że jest to najbardziej wyeksponowany na świadectwie wskaźnik, ocenia on nie tyle koszty utrzymania samego budynku co jego wpływ na środowisko. Na wysokość wskaźnika EP wpływa w bardzo dużym stopniu rodzaj źródła ciepła dla ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wysokie wskaźniki EP uzyskują budynki, w których paliwem dla źródła ciepła są nieodnawialne źródła energii takie jak np. gaz ziemny, węgiel kamienny lub energia elektryczna. Dotyczy to również budynków mieszkalnych wielorodzinnych (bloków mieszkalnych) zasilanych z ciepłowni miejskiej, która produkuje energię w 100% z węgla kamiennego. Najniższe wartości wskaźnika EP osiągają budynki wyposażone w kotły na biomasę ( pellet, drewno, brykiet drzewny) lub pompę ciepła zasilaną energią elektryczną z instalacji PV.


Wskaźnik EU

Określający roczne zapotrzebowanie na energię użytkową budynku. Świadczy o jakości konstrukcji budynku. Im budynek ma mniejszą wartość zapotrzebowania na energię użytkową, tym mniej ciepła traci przez przegrody zewnętrzne budynku takie jak np. ściany zewnętrzne i okna. Projektowanie budynków energooszczędnych polega na osiągnięciu jak najniższego zapotrzebowania na energię użytkową.


Wskaźnik EK

Wskaźnik wyrażający roczne zapotrzebowanie na energię końcową budynku dla ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz w przypadku budynków użyteczności publicznej także oświetlenia budynku. Wskaźnik EK jest miarą efektywności energetycznej budynku i jego techniki instalacyjnej. Z punktu widzenia nabywcy/najemcy budynku jest to najistotniejszy wskaźnik określający ilość zapotrzebowania na energię będącą przedmiotem kupna – sprzedaży.

U oze

Określa procentowy udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową budynku.

E co₂

Wskaźnik określający roczną emisję dwutlenku węgla przez budynek.

Czytając Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku należy  analizować wszystkie wskaźniki energii. Kierując się niską wartością wyeksponowanego w postaci suwaka wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej i nie analizując dokładniej całego świadectwa, możemy uznać źle zaprojektowany dom ogrzewany niewygodnym w eksploatacji kotłem opalanym biomasą za lepszy od nowoczesnego domu zasilanego pompą ciepła, wybudowanego w standardzie niskoenergetycznym.